Bula! (Fidzsin így kell köszönni)
Augusztus 27-én megérkeztünk Fidzsire! Hát korábban nem hittem volna, hogy valaha eljutunk ide.. Fidzsi Melanéziához tartozik, tőle keletre van Polinézia (Tahiti etc.). Fidzsi 322 szigetből áll (a fő sziget Viti Levu, a fővárosa Suva). Viti Levu második legnagyobb települése Nadi, amely Suva-val ellentétben a sziget nyugati oldalán található.
Kis érdekesség, hogy Fidzsin forgatták a Tom Hanks-es Cast Away-t (Számkivetett), illetve A kék lagúnát is!
Azt hiszem, életem legrosszabb repülőútján vagyunk túl. 3,5 óra az út Wellingtonból, ebből az első két óra rázkódós volt, dobálta a gépet a szél.. én elég nehezen viselem ezeket. De túléltük. Nadiban a repülőből kiszállva megcsapott a várva várt trópusi meleg levegő. A reptéren átvettük a bérlendő autónkat – egy rozoga Suzuki Swiftet -, majd elindultunk és még szerencse, hogy megálltunk egy benzinkútnál, mert nem tudtuk bezárni a kocsit, így vissza kellett fordulni. Össze-vissza csipogott, akárhogy nyomogattuk, nem záródott be. Az autóbérlős iroda recepciósa kihívta a szervizes fiút, aki pikk-pakk bezárta a kocsit, és bár neki működött, nekünk a mai napig általában nem záródik be. De ahogy észrevettük, itt nem csinálnak ügyet a biztonsági kérdésekből. Új-Zélandon már mi se, de itt, idegen terepen azért más.
Nadiból nem láttunk semmit, de nincs is állítólag sok látnivaló, kivéve egy szép színes hindu templomot, aminél majd meg szeretnénk állni visszafelé. És hogy miért van hindu templom Fidzsin?! A britek a 19. sz. végén indiai munkásokat hoztak Fidzsire cukornád- és egyéb ültetvényeken dolgozni, így itt elég erőteljesen jelen van az indiai kultúra. A népesség kb 60%-a keresztény, 30%-a hindu vallású.
Ahogy egyre délebbre távolodtunk Naditól, egyre izgalmasabb és zöldebb, dzsungelesebb a táj (ez itt amúgy a Coral Coast). Sigatoka után már ámuldoztam, hogy milyen szép az óceán és milyen hangulatosak a kis falvak, amelyeken keresztülmentünk. Viti Levu keleti oldala szárazabb, mint a nyugati. Így kár, hogy a belső és a nyugati részre most nem lesz időnk. 30-án az egyik Yasawa szigetre (Waya) megyünk az Octopus Resortba 3 napra, utána jövünk vissza még 2 napra ide a Coral Coastra.
Összességében rosszabbra számítottunk. Mindenki azt tanácsolta a Tripadvisoron, hogy a fő szigetet érdemes kihagyni, a kis szigetek a szépek. Nem tudom, milyenek a kis szigetek, de azért itt is elég szép! És van, ahol szemetes, de messze nem Mexikó vagy Malajzia! Ha csak a tengert, bocsánat, az óceánt nézzük, akkor itt a legszebb eddig a víz a trópusi helyek közül, ahol voltunk. A legvadregényesebb és tiszta tengerpart címért is vetélkedhet, bár ebben a kategóriában Costa Rica áll az első helyen. A februári Winston ciklon okozta pusztítás egyébként nem látványos, mi legalábbis semmit nem vettünk észre, ami erre utalna.
Elég kalandosra sikerült a nap további része is. A Tripadvisoron nagyon jókat olvastam a Danny’s Homestay nevű szállásról. Bungaló a tengerparton egy fidzsi családnál, teljes ellátással.. Igaz, az utolsó review egy évvel ezelőtti volt, erre figyelnem kellett volna. A faluban (Namatakula) megtaláltuk a nénit, aztán volt néhány nagyon kínos pillanatunk. A házak között kis kertecskéken keresztül kellett beautóznunk a viskóig, közbe vagy 10 fidzsi kisgyerek rohant utánunk és a kipakolásnál nyúlkáltak a cuccainkhoz, az egyik gyerek kérdezés nélkül felkapta a hátizsákunkat. Európai szemmel kicsit fura volt ez, persze tudtuk, hogy nem kell megijedni. A viskóban nem volt túl jó szag, a konyhából nyílt egy szoba, azt szánták nekünk. A szobában volt egy ágy, egy hűtőszekrény (ami a család egyetlen hűtőszekrénye egyben) és egy ventillátor. A szobából nyílt egy undorító wc és egy kicsempézett rész, ahol lavorban kellett volna fürdenünk. Szeretjük az autentikus szállásokat, de ez egy kicsit már sok volt.
A néni elfelejtette megemlíteni, amikor emaileztünk, hogy a bungaló (Danny’s Homestay) már nincs, mert szétmentek a férjével. Amikor emailben megkérdeztem, mennyibe kerül a bungaló, azt írta, 200 fidzsi dollár per éj. 200 FJD az 27 000 Ft, ami felháborító azért a szobáért, még úgy is, hogy teljes ellátást kapunk, arról nem is beszélve, hogy elhallgatta, hogy nem bungaló, hanem az ominózus szoba. Úgyhogy nagyon kínos volt, de megmondtuk azon nyomban, hogy sajnáljuk, de nem erre számítottunk és elmegyünk keresni mást. Aztán próbált alkudozni, hogy lejjebb viszi az árat, de hajthatatlanok voltunk. Sajnáltuk, mert biztosan nem veti fel a pénz. Mindenesetre így legalább láthattuk, hogy néz ki egy igazi fidzsi falu és házikó belülről.
A spontán szálláskeresés elég egyszerűen is ment, mert a Nadiból vezető parti úton elég sok resortot lehet találni. Emlékeztem is, hogy nézegettem a Tripadvisoron a Mango Bay Resortot. Amikor elmeséltem a történetünket a recepciósnak, az összes jelenlevő alkalmazott összenézett és sóhajtott egyet, majd a recepciós közölte, hogy lejjebb viszi az árat és olcsóbban megkapjuk az egyik tengerre néző bungalót.
Fidzsin a helyiek integetnek és mosolyogva köszönnek, ha elmész mellettük, nagyon kedvesek. Ez Borneóra emlékeztetett, ott is ugyanez volt. Autókázás közben is déja vu érzésünk volt sokszor, a táj és a házikók nagyon hasonlítanak a borneói verzióra. Ami érdekes, hogy a helyiek nem bicikliznek, mindenki várja a buszt vagy gyalogol egyik faluból a másikba. Ezek valószínűleg 100 éve is ugyanígy éltek, mint most. A parti út mentén alig lehet éttermet találni (kávézóról ne is beszéljünk), szállások is csak resortok vannak.
A Tripadvisoron többnyire jó vélemények voltak a Mango Bay Resortról, de szinte mindenki megjegyezte, hogy még van hova fejlődni. Ez így is van, de összességében azért nagyon jól érezzük itt magunkat. Szép a kert, hangulatos és tiszta a bungalónk, gyönyörű tengerpartra néz. Szerencsére szúnyogháló mindenhol van, esténként van itt szúnyog, de nem olyan vészes a helyzet, mint amilyen Malajziában volt. Kinti zuhanyzó van (meleg vízzel), amit imádunk. Nagyon hangulatos a csillagos ég alatt zuhanyozni! Olyan tiszta az ég este, hihetetlenül világítanak a csillagok, gyönyörű! Kellemes itt. Madárcsicsergésre és tengerillatra kelni, hullámok zajára elaludni..
A személyzet is kedves. Még nincs viszonyítási alapunk itt Fidzsin, de amin változtathatnának, az a reggeli. A „kontinentális reggeli” nagyon-nagyon szegényes és ebbe az árba igazán beleférhetett volna egy menőbb reggeli, na mindegy. A kávé szörnyű, a narancslés „tesco-s”, a pirítóshoz csak néhány dzsem van és mogyoróvaj, illetve kukoricapehely és ki van rakva néhány szelet gyümölcs (banán, papaya és görögdinnye). A nevéhez hűen legalább mangót is kirakhattak volna. Plusz pénzért lehet csak tojást kérni. A vacsora-lehetőségek nem szegényesek, de el is kérik az árát. 25-40 FJD között van egy főétel (3500-5500 Ft). Az egyik vacsora alkalmával garnélát kértünk és 8 darabot adtak, ez nem volt szimpatikus. A következő napi vacsora viszont egy jó nagy adag tengeri gyümölcsös spagetti volt, az nagyon ízlett. A csapvíz itt Fidzsin nem iható, de iható vizet szerencsére biztosítanak ingyen.
Kilátás a bure-ből (a fidzsi bungalót burének hívják) ->
A kinti zuhanyzónk ->
Bure szomszédaink - Suvából valósiak, kiruccantak egy napra a Mango Bay Resortba